Turistické oblasti

 

Krkonoše

Nejvyšší a nejnavštěvovanější pohoří České republiky a také jediné pohoří, které má vysokohorský ráz. Krkonoše nabízejí možnost celoročního atraktivního a aktivního trávení volného času. V zimním období je to samozřejmě lyžování, sjezdové i běžecké. V létě nabízejí ideální podmínky pro turistiku, ti zdatnější si mohou Krkonoše projet i na kole. Hladinu adrenalinu Vám zvedne bobová dráha či lanové centrum, paragliding, sněžné skútry, snowtubing, terénní koloběžky či čtyřkolky.

Jizerské hory

Jsou jednou z nejstarších chráněných oblastí v České republice. Nabízejí široké sportovní vyžití. V zimě láká lyžování (Jizerská magistrála), neodmyslitelně lyžařský závod Jizerská 50. V ostatních měsících turistika a cykloturistika – bezesporu i 80 km stezek v areálu Singltreku pod Smrkem. Oblast Jizerských hor se pyšní velkým množstvím rozhleden, mezi nejznámější patří Štěpánka, Královka nebo Černá Studnice. Další vyžití nabízí liberecká ZOO a botanická zahrada, bazény, aquaparky, wellness, divadla, muzea, galerie nebo horský hotel a vysílač Ještěd.

Český ráj

Oblast plná romantických zřícenin, dřevěných stavení, středověkých hradů a zámků. Byla zapsána mezi geoparky UNESCO. Mezi největší lákadla patří Prachovské skály, Hruboskalsko, Maloskalsko, Jinolické rybníky nebo Bozkovské dolomitové jeskyně. Také kulturní a historické památky jsou cílem mnoha turistů, navštívit můžete Hrubý Rohozec, Sychrov, Trosky a mnoho dalších.Český ráj je výbornou destinací pro rodinnou dovolenou, pěší turistiku a cyklovyjížďky, které nejsou fyzicky náročné.

Českolipsko

Oblast se rozprostírá kolem České Lípy, na území Ralské pahorkatiny, kolem Máchova jezera až do Lužických hor. Máchovo jezero je oblíbené především v letních měsících, ale i v jiných ročních obdobích nabízí Českolipsko kvalitní turistické trasy a cyklostezky, a to zejména v Lužických horách a Ralsku. V regionu najdeme rozmanitou lidovou architekturu – roubené domy se sedlovými střechami, zříceniny několika hradů, rozhledny i pozoruhodné skalní útvary.

Víte, že

  • Liberecká zologická zahrada je nejstarší ZOO v České republice?
  • v Libereckém kraji se natočilo více než 300 filmů? Mezi nejznámnější patří pohádka Pyšná princezna (1952), která se z části natáčela na Panské skále tzv. Varhanech?
  • v Bozkovských dolomitových jeskyních najdete největší podzemní jezero v Čechách?
  • Harrachovský mamutí můstek patří mezi 6 největších můstků pro lety na lyžích? A umožňuje lety dlouhé přes 210 m?
  • zvonice v Rovensku pod Troskami je jediná známá dřevěná zvonice v Čechách, která má tři zvony upevněny srdcem vzhůru?  
      

Turistický portál Libereckého kraje – tipy na výlety, aktuality z kraje, ubytování, kalendář akcí a další zajímavosti - najdete zde: http://www.liberecky-kraj.cz/