Mapy kolem nás 2023

Příznivci map, her a nových technologií! 8.ročník akce Mapy kolem nás je zanedlouho zde. Akce se bude konat v termínu od 10. do 12. října 2023.

I letos máme za cíl představit studentům zajímavá témata a formou interaktivní zábavy ukázat různé technologické oblasti i jejich praktické využití. Prostřednictvím odborníků na stanovištích si tak žáci a studenti mohou vyzkoušet moderní technologie a možná i najít inspiraci pro jejich budoucí směřování.  Studentům představíme témata jako jsou např. geoinformatika, 3D tisk a 3D sken, zpracování a modelace krajiny v počítačových hrách, astronomii či možnost využití počítačových her k výuce programování. Pro mladší žáky je navíc připravena i zábavná úniková hra či mapové hry s enviromentálním podtextem.  Součástí akce bude jako každý rok malování velké komponované mapy.

Rozpis bloků pro školy najdete zde: https://1url.cz/@mapykolemnas2023. Ještě zbývá místečko zejména v odpoledních blocích, tak neváhejte!

 

Malovat budeme letos "Kraj jinak". Pojďme se podívat na náš krásný kraj novým pohledem! Je opravdu vysílač na Ještědu stavba, nebo tam přiletěla loď mimozemšťanů? Jsou Dračí věž v Hruboskalském skalním městě jen skalní útvar, nebo je to pozůstatek zkamenělého draka? Je Máchovo jezero obyčejný rybník, nebo skrývá podvodní svět vodníků? A co Archa úmluvy, nemůže zde být někde ukrytá? Pojďme si zase krásně vymýšlet!

Zadání najdete zde: https://1url.cz/@malujeme

 

Zde na letáku akce se podívejte, jaké nás letos čekají přednášky. Skvělí přednášející, zajímavé tema.

Program pro veřejnost

 

  Mapy kolem nás 2022

Příznivci map, her a nových technologií! 6. ročník akce Mapy kolem nás je už na spadnutí. Akce se bude konat v termínu od 11. do 13. října 2022.

Přijďte si vyzkoušet nové technologie a pohrát si s nimi!  Zahrajete si mapové hry, které byly vytvořeny v rámci minulých ročníků “Map” (Země malého čaroděje, Ztracené ostrova, Cesta časem, Uzlíkova dobrodružství). Můžete si vyzkoušet mapovou únikovku. Vyzkoušíte si výsledky práce herních profíků. Zástupci Bohemia Interactive tentokrát představí digitální krajinu ve své novince Arma Reforger a také si vyzkoušíte vlastní tvorbu v dobrodružném světě Ylands. A budeme se hodně věnovat vesmíru! Nejen v Mobilním planetáriu. Také bude k vyzkoušení vesmírné stanoviště Planetária Praha. Samozřejmostí už jsou naše "klasiky", třeba 3D tisk a 3D skenovánízvířátkové pásmo Severočeského Muzea, mapa vůní Libereckého kraje, kartičkové hrátky Technické univerzity Liberec nebo představení Atlasu od Seznamu. A budeme zase malovat společné dílo! Letošní téme je: Svět za Hvězdnou bránou. A budete se také programovat! Vizuální programování v prostředí dobrodružné hry Ylands.

Další informace o akci najdete vždy zde: https://atlas.kraj-lbc.cz/mapy-kolem-nas/

 

Prezentace - Praha, Novotného lávka 7.11.2022

  

čeština [Beta] čeština [Beta] English English

 Mapy kolem nás 2021

Mapy kolem nás 2021

 

 Info pro školy

Rozpis bloků, jejich obsazenost a postup registrace najdete na stránce akce https://atlas.kraj-lbc.cz/mapy-kolem-nas.
Při návštěvy akce je třeba dodržovat platná proticovidová opatření.
Podle přílohy 951939945 MŠMT pro školy a školská zařízení s účinností od 30. 9. 2021 pedagog bude mít na akci platný seznam žáků a vyučujících, kteří dorazí na akci. Za jejich platné testy nebo Covid pasy odpovídá škola. Organizátoři odpovídají pouze za bezinfekčnost týmu organizátorů. Desinfekční prostředky budou k dispozici.

 

 Mapy kolem nás 2021

Příznivci map, her a nových technologií! Připravujeme pro vás  5. ročník akce Mapy kolem nás. Přijďte si vyzkoušet poznávat nové technologie a pohrát si s nimi!  Vyzkoušíte si virtuální a rozšířenou realita, 3D tisk, drony a data dálkového průzkumu země, různé měřící přístroje (anemometr, laserový dálkoměr či termokameru) a dozvíte se o využití těchto technologií např. pro tvorbu map. Zahrajete si mapové hry, které byly vytvořeny v rámci minulých ročníků “Map” (Země malého čaroděje, Ztracené ostrova, Cesta časem, Uzlíkova dobrodružství) a můžete si vyzkoušet mapovou únikovku. A bude se zase malovat!
Akce se bude konat v termínu 12. - 14. října 2021 a jak jinak, v úžasných prostorech Krajské vědecké knihovny v Liberci. O finálním programu a registraci pro školy s ohledem na případná omezení vás budeme včas informovat.

Těšíme se na vás! 
Předpokládaný termín zahájení registrace pro školy je 15.9. 2021 od 8:00

 

 Mapy kolem nás 2020

DŮLEŽITÉ SDĚLENÍ
Vážení příznivci naší akce , s lítostí Vás musíme informovat, že kvůli nastalým epidemiologickým podmínkám spojeným s COVID-19 jsme nuceni akci Mapy kolem nás 2020plánovanou na 13. - 15. října 2020, zrušit. V platnosti nadále zůstává fotovýstava JizerkyLove - Hory severu, distanční forma malování a připravujeme náhradní videopřednášky.

 

Akci připravujeme s respektováním nutných hygienických opatření s souvislosti zamezením šíření Covid. Termín: od 13. do 15. října 2020Informace k registraci najdete na samostatné stránce: https://atlas.kraj-lbc.cz/mapy-kolem-nas. Registrace pro školy bude spuštěna od 8.9.2020 od 7:45.  Registrujte se na telefonu +420 485 226 412 nebo emailu irena.koskova@kraj-lbc.cz. Časové rozložení bloků a stav registrace najdete zde: https://1url.cz/@mapykolemnas. Prosím, respektujte opatření proti šíření COVID (uvedené níže a na letáku)

Opatření proti šíření COVID:

·         Při vstupu do prostoru akce si návštěvníci budou povinně dezinfikovat ruce.

·         U každého stanoviště bude zajištěna dezinfekce.

·         Návštěvníci i organizátoři budou nosit roušky.

·         Mezi jednotlivými bloky bude 10 minutová mezera, aby se nově příchozí s předchozími návštěvníky nepotkávali a byl proveden úklid.

·         Počet návštěvníků v jednom bloku bude omezen na 50 osob a budou je tvořit žáci ze stejné školy.

 

V  případě nepříznivého vývoje šíření onemocnění COVID se akce v prostorách knihovny neuskuteční a program bude omezeně zprostředkován distanční formou. O případném zrušení akce budou přihlášení účastníci včas informováni.

 

Akce je pro veřejnost volně přístupná kdykoliv. Registrace není třeba.

 

  Atlas Libereckého kraje

Tento atlas se zaměřením na životní prostředí v Libereckém kraji má více tváří. Samozřejmě knížku, kterou volně distribuujeme na školy (stále, odkaz najdete níže). Webový atlas určený pro rychlou a efektivní práci s mapami. Zde se právě nacházíš. Herní atlas, kde se o znalosti budeš muset poprat se spoustou překážek. Aplikace se testuje, ale ukázka je níže. A pak atlas naživo - setkání fandů a uživatelů. Mapy kolem nás v krajské vědecké knihovně, vždy v polovině října.  
Koncept atlasu je popsán na posteru, který jsme připravovali pro konferenci INSPIRE 2018 do Antverp. Průvodcem světem Atlasu bude postavička tuláka Uzlíka

  

   

  Potřebujete atlas pro školu?

Máte už máš atlas? Zkontrolovat si to můžete zde. Prosím, využijte náš formulář, kde se snažíme získat Vaši zpětnou vazbu na aktivity, které pro školy děláme. A současně můžete projevit zájem získat zdarma publikaci Atlas životního prostředí v Libereckém kraji. Formulář najdete zde: 

 

 

  

  Přihlášení do Atlasu

 

 

Aplikace Atlas Libereckého kraje je tvořena s podporou evropských projektů SDI4Apps a sdružení Plan4all.

     

 

A také za neustálé kontroly bedlivého tuláka Uzlíka

 

  Co se u nás děje?

 • Dáváme "do placu" novou hru!  
  Hra vznikla z obrázků namalovaných na akci Mapy kolem nás 2021 (https://atlas.kraj-lbc.cz/mapy-kolem-nas)  a měla téma Živá planeta (https://atlas.kraj-lbc.cz/malujeme). Při řešení může být pomůckou, že děti malovaly různé biomy, ale skupinka sedící vedle sebe vždy stejný, a že seděly kolem stolu, tak obrázky mohou mít různý směr natočení. Hra má tři obtížnostní úrovně. V těch těžších už je třeba obrázky natáčet (pravé tlačítko myši), v nejtěžší si pak musíte vystačit bez podkladového obrázku.Hru si můžete stáhnout zde.
 • Již brzy - jako náš malý vánoční dárek - se budete moct projít dobou dinosaurů, jak ji ztvárnili děti ze ZŠ 5.května na akci Mapy kolem nás 2019. Snad vás neohrozí raptoři a nezašlápne tyranosaurus. Ale kdo ví...


   
 • Hra Cesta časem je připravena! Užijte si výsledků malování žáků a studentů na téma Cesta časem. Nenáročná hra představí 2 z 11 namalovaných časových etap. Projdete se krásným (i krutým) obdobím antiky - obdobím rozvoje vzdělanosti, kdy vznikalo písmo, byly vytvořené krásné chrámy a krásné sochy. Připomenete si dobu páry, kdy silnice a železnice začaly brázdit první auta a vlaky a na obloze se vznášely balóny a vzducholodě. Vše ke hře najdete zde:  https://atlas.kraj-lbc.cz/cesta-casem

 •  

 • Zhodnotili jsme ročník akce Mapy kolem nás 2019 s poděkováním všem více jak tisícovce návštěvníků akce! A už se chystáme pomalu na další ročník - MAPY KOLEM NÁS 2020:

  Jisté jsou zatím jen dvě věci: že to bude dobré  a že termín je od 13. do 15.10.2020.
   
 • Zveme všechny na akci Mapy kolem nás 2019! Upozorňujeme obzvlášť na:
  2 odpolední přednášky
  2 výtvarné dílny pod vedením profesionála

  Registrace pro školy je uzavřena, rozlis najdete zde:  https://1url.cz/DM0IC.
 • Pilně připravujeme akci Mapy kolem nás. V programu bude více novinek, ale také nějaké osvědčení "trvalky". Stanoviště a firmy a instituce, které nám s přípravou akce pomáhají, představíme postupně. 
   
 • Co jsme na workshopu Velká a otevřená GI data a otevřený GI software pro potřeby chytrých regionů a měst, chytré dopravy a chytrého zemědělství“ prezentovali? Tak hlavně technologie, které při přípravě Atlasu využíváme. 
   
 • Velké změny pro atlas po pražském Hackatonu? No je to možné. Třeba náš atlas...
  ... bude umět pracovat s QGISem
  ... a třeba také bude ve 3D?
  Uvidíme, jak se programátorům bude dařit.
    
 • Na workshopu „Velká a otevřená GI data a otevřený GI software pro potřeby chytrých regionů a měst, chytré dopravy a chytrého zemědělství“ 24.1.2019 nás čeká prezentace "Atlas životního prostředí Libereckého kraje v roce II.". Program worshopu najdete zde, více informací o akci pak zde
   
 • Atlas se bude od 21. do 23. ledna 2019 účastnit Pražského INSPIRE Hackatonu 2019 - hlavní téma budou Big data, sémantika a umělá inteligence. Vývojový tým bude pracovat na rozšíření funkcionality atlasu tak, aby přímo spolupracoval s programem QGIS


    
 • Začátkem ledna 2019 jsme převedli Atlas na chráněný protokol https, aby vaše data byly v bezpečí. Opravte si prosím uložené odkazy!  
   
 • Naši práci budeme 13.12.2018 prezentovat na akci Moderní technologie a geologie II v Hamru na Jezeře v rámci projektu GECON.
   
 • Mapový poster "...protože bez mapy to nejde" na téma jednoho stanoviště akce Mapy kolem nás dopadl dobře. Pátý v konkurenci 35 posterů. Ale hlavní je, že pobavil. Před posterem bylo skoro pořád plno.
  (... a luští a luští...  První správná odpověď  na otázku, kam mířil Uzlík, pípla na mobilu asi po dvou hodinách)
   
 • Na konferenci uživatelů ESRI v Praze (7. a 8.11.2018) se budeme prezentovat posterem "...protože bez mapy to nejde". Samozřejmě, s Uzlíkem v hlavní roli. Snad zaujme a bude se líbit. Loňský poster o Zemi malého čaroděje to u veřejnosti vyhrál. A Země malého čaroděje žije dodnes, můžete si ji prožít i vy...

   
 • Mapy kolem nás 2018 skončily. Zkušenosti nejen z nich pújdeme předávat dál. Tentokrát na konferenci TECHNOLOGIE VE VZDĚLÁVÁNÍ - VZDELÁVÁNÍ V TECHNOLOGIÍCH . Příspěvek bude nejen na téma hraní s mapami na akci Mapy kolem nás, ale také o tvorbě vzdělávacího atlasu.
 • Akce Mapy kolem nás 2018 úspěšně skončila. Zúčastnilo se jí 650 dětí se svými učiteli. Večerní přednášky navštílilo celkem přes stovku účastníků. Bylo namalováno 148 obrázků! Na místě program zajišťovalo 14 organizátorů a 11 studentů středních škol. Pořídili jsme několik set fotografií a získali nepočítaně zkušeností.
 • Připravili jsme  pro Vás společně se společností ESERO CZ výstavu Úžasná Země - soubor krásných a zajímavých pohledů na naši planetu (převážně) z družic Copernicus. Výstava bude zahájena v Krajské vědecké knihovně v Liberci spolu s akcí Mapy kolem nás a bude trvat až do 25. října 2018.
 • Pozvánka na výstavu

 • Připravujeme poster pro evropskou konferenci INSPIRE 2018 do belgických Antverp. O čem bude? Přece o Atlase, který vzbudil zájem veřejnosti i odborníků. O tom, jak se zrodil Malý čaroděj, jak se dá využít pro hravé učení GISu, o mapových technologiích, které to umožňují.
   
 • Prezentovali jsme na konferenci INSPIRUJME SE (26. - 27.2.2018 v Průhonicích). V rámci sekce Chytré  město poslouchá své obyvatele jsme představili naši již tradiční říjnovou akci Mapy kolem nás. Samozřejmě také výstupy z ní - třeba hru Země malého čaroděje, deskovku Tierra Demonical a také připravovaný Atlas Libereckého kraje (zde).
   
 • Přijďte se na nás podívat na workshop „Velká a otevřená data a otevřený software pro praxi“ 22. ledna 2018 na Novotného lávku v Praze. Hlavním tématem workshopu je prezentace praktických výsledků dosažených s pomocí výzkumných projektů, seznámení s novými trendy a prezentace dat a nástrojů, jejichž vývoj byl spolu financován výzkumnými projekty. Takže snad máme co ukázat! Registrace na workshop zde.
   
 • Máme už jasný termín akce Mapy kolem nás 2018 - akce se bude konat od 9. - 11. 10. 2018, tak si zapište termín do kaledáře. 
   
 • Jako poslední akce roku 2017 jsme dokončili práci na pohádkové hře Země malého čaroděje, která vznikla nad kouzelnou společnou malbou dětí na akci Mapy kolem nás 2017. Malování se zúčastnily se děti ze Základních škol Ostašov, Sokolovská, Dobiášova v Liberci, ze Základní školy ve Vratislavicích, studenti Podještědského gymnázia a Gymnázia Jeronýmova a klienti Jedličkova ústavu v Liberci. Podívejte se na upoutávkové video ke hře. Instrukce ke hře a odkaz na stažení najdete v textu pod videem.
 

  Na co jsme hrdí...

Akce proběhla i covidovém roce 2021!

Ročním 2021 se konal s omezenými kapacitaci na stanovištím a huhlali jsme přes roušky. Ale sešlo se nás nakonec přes 600 účastníků!

 

Tisícovka účastníků akce Mapy kolem nás 2019

Na akci Mapy kolem nás jsme zaznamenali rekordní účast více jak tisícovku účastníků! Váš zájem nás zavazuje ke stále lepší a promyšlenější práci na akci Mapy kolem nás. Jsme rádi a velmi děkujeme také našim spolupořadatelům, že ochotně přijíždějí z různých koutů Česka, předvádějí, co umí a podařilo se nám s nimi vytvořit skvělý organizační tým. A samozřejmě nemůžeme zapomenout na spolupracující studenty (gymnázia Jeronýmova a F.X.Šaldy, a SŚ Na Bojišti), bez kterých by to nešlo!

organizační tým

Ztracené ostrovy

Na akci Mapy kolem nás v říjnu 2018 jste namalovali 14 krásných ostrovů. Vybrali jsme z nich souostroví tří Dinosauřích ostrovů. Hru dolaďujeme a testujeme, brzo si ji budete moct vyzkoušet i Vy. Více na stránce https://atlas.kraj-lbc.cz/ztracene-svety.

Ztracené ostrovy
 

 

Země malého čaroděje

Vymysleli jsme Zemi malého čaroděje. Vznikla nad kouzelnou společnou malbou dětí na akci Mapy kolem nás 2017. Patří k ní GIS Země malého čaroděje, počítačová hra (odkaz ke stažení pod promovideem) a postery vytvořené pro zúčastněné školy. Akce má svou stránku: https://atlas.kraj-lbc.cz/zeme-maleho-carodeje.

  

Malování Země příběhů

Vytvořili jsme tradici malovací štafety - v rámci akce Mapy kolem nás zveme školy i veřejnost, aby připojili svůj díl ke společné velké mapě. Malování má každý rok jiný podtitul, ale princip zůstává stejný. Letos budeme malovat již počtvrté! Malování má svou stránku: https://atlas.kraj-lbc.cz/ztracene-svety

 

Prezentujeme na evropské konferenci INSPIRE

Projekt Atlasu prezentujeme na konferenci INSPIRE 2018 v Antverpách v rámci Best practices.