Mapy kolem nás 2021

Důležité! U vstupu budeme kontrolovat jedno ze čtyř covidových potvrzení:

  • negativní PCR test starý nejvýše 7 dní
  • negativní antigenní test starý nejvýše 72 hodin
  • prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů
  • aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny, musí uplynout nejméně 14 dní

Prosím mějte na paměti, že bez tohoto potvrzení vás nemůžeme na konferenci pustit

Mapy kolem nás 2021

 

 INFO pro školy

Rozpis bloků a jejich obsazenost najdete zde: https://1url.cz/@mapykolemnas2021 .

Při návštěvy akce je třeba dodržovat platná proticovidová opatření. Podle přílohy 951939945 MŠMT pro školy a školská zařízení s účinností od 30. 9. 2021 pedagog bude mít na akci platný seznam žáků a vyučujících, kteří dorazí na akci. Za jejich platné testy nebo Covid pasy odpovídá škola. Organizátoři odpovídají pouze za bezinfekčnost týmu organizátorů. Desinfekční prostředky budou k dispozici.

 

 Mapy kolem nás 2021

Příznivci map, her a nových technologií!

Připravujeme pro vás  5. ročník akce Mapy kolem nás. Přijďte si vyzkoušet poznávat nové technologie a pohrát si s nimi!  Vyzkoušíte si virtuální a rozšířenou realita, 3D tisk, drony a data dálkového průzkumu země, různé měřící přístroje (anemometr, laserový dálkoměr či termokameru) a dozvíte se o využití těchto technologií např. pro tvorbu map. Zahrajete si mapové hry, které byly vytvořeny v rámci minulých ročníků “Map” (Země malého čaroděje, Ztracené ostrova, Cesta časem, Uzlíkova dobrodružství) a můžete si vyzkoušet mapovou únikovku. A budeme také zase malovat!
Akce se bude konat v termínu 12. - 14. října 2021 a jak jinak, v úžasných prostorech Krajské vědecké knihovny v Liberci. O finálním programu a registraci pro školy s ohledem na případná omezení vás budeme včas informovat.

Těšíme se na vás! 
 

 Mapy kolem nás 2020

DŮLEŽITÉ SDĚLENÍ. Vážení příznivci naší akce , s lítostí Vás musíme informovat, že kvůli nastalým epidemiologickým podmínkám spojeným s COVID-19 jsme nuceni akci Mapy kolem nás 2020plánovanou na 13. - 15. října 2020, zrušit. V platnosti nadále zůstává fotovýstava JizerkyLove - Hory severu, distanční forma malování a připravujeme náhradní videopřednášky.
 

Akci připravujeme s respektováním nutných hygienických opatření s souvislosti zamezením šíření Covid. Termín: od 13. do 15. října 2020Informace k registraci najdete na samostatné stránce: https://atlas.kraj-lbc.cz/mapy-kolem-nas. Registrace pro školy bude spuštěna od 8.9.2020 od 7:45.  Registrujte se na telefonu +420 485 226 412 nebo emailu irena.koskova@kraj-lbc.cz. Časové rozložení bloků a stav registrace najdete zde: https://1url.cz/@mapykolemnas. Prosím, respektujte opatření proti šíření COVID (uvedené níže a na letáku)

Opatření proti šíření COVID:

·         Při vstupu do prostoru akce si návštěvníci budou povinně dezinfikovat ruce.

·         U každého stanoviště bude zajištěna dezinfekce.

·         Návštěvníci i organizátoři budou nosit roušky.

·         Mezi jednotlivými bloky bude 10 minutová mezera, aby se nově příchozí s předchozími návštěvníky nepotkávali a byl proveden úklid.

·         Počet návštěvníků v jednom bloku bude omezen na 50 osob a budou je tvořit žáci ze stejné školy.

 

V  případě nepříznivého vývoje šíření onemocnění COVID se akce v prostorách knihovny neuskuteční a program bude omezeně zprostředkován distanční formou. O případném zrušení akce budou přihlášení účastníci včas informováni.

 

Akce je pro veřejnost volně přístupná kdykoliv. Registrace není třeba.

 

 Mapy kolem nás 2019

 Mapy kolem nás 2019 pro školy

Omlouváme se všem dalším kolektivům. Zájem je velký, kapacita (relativně) malá a už máme plno. Registraci uzavíráme. Jednotlivci jsou vítáni, ale celou třídu už neumístíme. Pokud chcete dostat včas oznámení o registraci na akci, napište nám na mail: mapykolemnas@kraj-lbc.cz

Program pro školy je organizovám po 90ti minutových blocích. Na jeden blok přihlašujeme maximálně 2 třídy na program na stanovištích (cca 50-60 žáků) a skupinu dětí na malování (cca 20 žáků). Registrace pro školy bude spuštěna od 4.9.2019 od 8:00. Registrujte se na telefonu +420 485 226 412 nebo emailu irena.koskova@kraj-lbc.cz. Časové rozložení bloků a aktuální stav registrace najdete zde: https://1url.cz/DM0IC

Akce je pro veřejnost volně přístupná kdykoliv. Všechny akce jsou ZDARMA.

Záštitu nad akcí má Jiří Löffelmann, člen rady kraje, pověřený řízením rezortu životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. 


 

Akce je součástí aktivity Zdravý Liberecký kraj

 

  Mapy kolem nás 2019

Workshopy: Malování s malířem

Václav Kovář, Ateliér Václava Kováře

Téma:  Stará mapa pokladu

Vytvořte si starou mapu, pomocí patinování kávou a solí, akvarelu, linorytových ornamentů, značek a obrázků. Zvládne to každý a výsledek stojí za to.
 
HLAVNÍ SÁL,
ÚTERÝ 15.10.2019  14:45 - 17:00
STŘEDA 16.10.2019  14:45 - 17:00 
(vstup zdarma, malovací potřeby zajištěny)
 
 
 
 
 
 

Přednáška: HLEDÁNÍ HRANIC VESMÍRU

Jan Spratek, ESERO Česká republika

Co znamená v pojetí vesmíru hranice? To kam se můžeme vydat? To kam dohlédneme? Nebo je to úplně jinak? Vesmír je nekonečný a plný extrémů, které se vymykají lidské představivosti. Vydáme-li se na hranice státu nebo kontinentu, dorazíme brzy na pozemské sousedy. Kde se ale nachází naši vesmírní sousedé?

Během přednášky si shrneme důležité informace o historii a budoucnosti vesmíru, pochopíme několik fyzikálních jevů a zaměříme se na hledání mimozemský civilizací a na některé s nimi spojené konspirační teorie.

HLAVNÍ SÁL, ÚTERÝ 15.10.2019 17:00 - 18:00 (vstup zdarma)

  

Přednáška: 3x napříč Amerikou

Petr Kosek, Nalehko.com

V USA je více než desítka dlouhých, několikaměsíčních trailů. Nejznámější je trojice označovaná jako Triple Crown of Hiking: Appalačská stezka , Pacifická hřebenovka a Continental Divide Trail. Každý trail má svoje specifika. Continental Divide Trail je z nich nejdelší a nejnáročnější - vede po nejvyšších hřebenech skalistých hor napříč kontinentem od Mexika po Kanadu. Pouště, sníh, nadmořská výška, požáry, sucho, chřestýši, medvědi. Čekali jsme to s manželkou náročné, ale skutečnost během pěti měsíců na trailu se ukázala brutálnější... 

Tohle promítání není jen o místech, kterými jsme prošli. Je hlavně o tom, co můžete na dlouhém treku zažít, o úžasných, inspirativních lidech, které potkáváte, o úplně jiném životě na cestě.

HLAVNÍ SÁL, STŘEDA 16.10.2019   17:00 - 18:00 (vstupné dobrovolné)
 

 Mapy kolem nás 2018

Termín: 9. - 11. října 2018
Místo: Krajská vědecká knihovna v Liberci

Program pro školy se bude zaměřovat na využití GIS při tvorbě map, například pro ochranu životního prostředí, při řešení povodňových situací a přírodních katastrof. Pásmo bude provázeno praktickými demonstracemi jevů. Pozvané školy předvedou, co s mapami umí. Předvedeme a rozdáme Atlas životního prostředí a ukážeme, co s ním dělat. 

Jako každý rok se budeme věnovat Mapám a hrám - ukážeme, jak mapy mohou zajímavou formou pomáhat při vzdělávání.

A přijedou opět zajímaví hosté, kteří mají co předvést!

Po celou dobu akce bude probíhat již 4. ročník malování Mapy příběhů. Zveme žáky, studenty i veřejnost, aby pomohli vytvořit obraz země, jakou by ji chtěli mít nebo prožít. Výtvarné vybavení bude zajištěno. Ten loňský - Země malého čaroděje - získal spousty ocenění a cestovala i do ciziny.

   Ptejte se nás a sdílejte naši akci 
prostřednictvím naší Facebookové stránky,
a od letoška také na našem Instagramu
Děkujeme!

 

 

 O akci 

Zatím jsme informace o akci publikovali na stránkách našeho Geoportálu Libereckého kraje: http://geoportal.kraj-lbc.cz/mapy-kolem-nas. Najdete zde programy a hosty z minulých ročníků akce. Od roku 2018 informace o akci přesuneme sem na Atlas, protože celá akce se snaží být zajímavá a hravá.

Fotodokumentace z akce zůstává na sociálních sítích. Nejvíce fotografií lze najít na FB.
Novější ročníky zde https://www.facebook.com/mapykolemnas , starší archiv je pak zde: https://www.facebook.com/dnygisliberec/

 

MAPY BUDOUCNOSTI

Jak dát adresy 4 miliardám lidí, kteří je nemají. Jak autonomní auto vidí svět kolem sebe. Jak se mapuje Nigérie a také něco o indiánech Navajo. O navigaci nové generace. Jaké budou mapy budoucnosti? - poselství vizionáře, který dělá google mapy chytřejší.
Přednáší Jaroslav Bengl, Vývojové centrum Google, Curych

 

středa 10.10.2018 - Přednáškový sál KVK - 17: 00 - 18:00

MAPY, VOJÁCI, HRÁČI

Co mají světy reálných vojáků a herních vojáků z pohledu využívání map stejné a čím se podstatně liší? Jaká je geografie boje?

Jak rychle vytvořit mapu pro krizovou situaci nebo při zabezpečení činnosti vojsk? Co musí mapa splňovat? Co vlastně dělá vojenský geodet nebo kartograf na misi? Jak vytvořit mapu pro počítačovou hru s vojenskou tématikou? Jak se tvoří virtuální 3D krajiny? S jakou mapou hry fungují, co je důležité při jejím návrhu? 
Přednáší pplk Jiří Skladowski, náčelník odboru geografického zabezpečení ve Vojenském geografickém a hydrometeorologickém úřadu v Dobrušce,
a Ivan Buchta, kreativní ředitel ve společnosti Bohemia Interactive a.s., pobočka Brno

 

 

Úvodní prezentace akce Mapy kolem nás 2018 zde