Mapy kolem nás 2023

Příznivci map, her a nových technologií! 8.ročník akce Mapy kolem nás je zanedlouho zde. Akce se bude konat v termínu od 10. do 12. října 2023.

I letos máme za cíl představit studentům zajímavá témata a formou interaktivní zábavy ukázat různé technologické oblasti i jejich praktické využití. Prostřednictvím odborníků na stanovištích si tak žáci a studenti mohou vyzkoušet moderní technologie a možná i najít inspiraci pro jejich budoucí směřování.  Studentům představíme témata jako jsou např. geoinformatika, 3D tisk a 3D sken, zpracování a modelace krajiny v počítačových hrách, astronomii či možnost využití počítačových her k výuce programování. Pro mladší žáky je navíc připravena i zábavná úniková hra či mapové hry s enviromentálním podtextem.  Součástí akce bude jako každý rok malování velké komponované mapy.

Rozpis bloků pro školy najdete zde: https://1url.cz/@mapykolemnas2023. Ještě zbývá místečko zejména v odpoledních blocích, tak neváhejte!

 

Malovat budeme letos "Kraj jinak". Pojďme se podívat na náš krásný kraj novým pohledem! Je opravdu vysílač na Ještědu stavba, nebo tam přiletěla loď mimozemšťanů? Jsou Dračí věž v Hruboskalském skalním městě jen skalní útvar, nebo je to pozůstatek zkamenělého draka? Je Máchovo jezero obyčejný rybník, nebo skrývá podvodní svět vodníků? A co Archa úmluvy, nemůže zde být někde ukrytá? Pojďme si zase krásně vymýšlet!

Zadání najdete zde: https://1url.cz/@malujeme

 

Zde na letáku akce se podívejte, jaké nás letos čekají přednášky. Skvělí přednášející, zajímavé tema.

Program pro veřejnost

 Mapy kolem nás 2022

KDY? 11. 10. až 13. 10. 2022 

KDE?Krajské vědecké knihovně v Liberci 

Příznivci map, her a nových technologií! 6. ročník akce Mapy kolem nás je už na spadnutí. Přijďte si vyzkoušet nové technologie a pohrát si s nimi!  Zahrajete si mapové hry, které byly vytvořeny v rámci minulých ročníků “Map” (Země malého čaroděje, Ztracené ostrova, Cesta časem, Uzlíkova dobrodružství). Můžete si vyzkoušet mapovou únikovku. Vyzkoušíte si výsledky práce herních profíků. Zástupci Bohemia Interactive tentokrát představí digitální krajinu ve své novince Arma Reforger a také si vyzkoušíte vlastní tvorbu v dobrodružném světě Ylands. A budeme se hodně věnovat vesmíru! Nejen v Mobilním planetáriu. Také bude k vyzkoušení vesmírné stanoviště Planetária Praha. Samozřejmostí už jsou naše "klasiky", třeba 3D tisk a 3D skenování, zvířátkové pásmo Severočeského Muzea, mapa vůní Libereckého kraje, kartičkové hrátky Technické univerzity Liberec nebo představení interaktivního Atlasu od Mapy.cz

A budeme zase malovat společné dílo! Letošní téme je: Svět za Hvězdnou bránou.

A budete se také programovatYlands EDU je výukový nástroj vytvořený na základě populární počítačové hry od Bohemia Interactive. Jeho jednotlivé lekce používající vizuální skriptování a živou vizualizaci pomáhají studentům učit se zábavnou a funkční formou bez zbytečných rozptýlení.

 

REGISTRACE NA AKCI -  odkaz na soubor s rozpisem bloků a aktuální volné kapacity a obsazenost jednotlivých částí akce Mapy kolem nás 

Po spuštění registrace stačí poslat email na irena.koskova@kraj-lbc.cz nebo zatelefonovat na 485 226 412 a rezervovat si vybraný termín. Vaši třídu můžete rozdělit i mezi jednotlivé bloky, aby si každý žák našel, co ho baví :)   Pokud je již kapacita obsazená, můžete se o volných místech poradit telefonicky, třeba se místo ještě najde!

Nově jsme také připravili workshop v odpoledních hodinách, který je určený přímo IT pedagogům - jak využít nástroj Ylands pro atraktivní výuku vizuálního programování ve výuce. Vyučovat budou ti nejzpůsobilejší - odborníci špičkového herního studia Bohemia Interactive.

Srdečně vás tímto zveme také na podvečerní přednášky s následnou diskuzí, které jsou volně otevřené bez nutnosti registrace a startují v 17:30.
V případě otázek nás prosím neváhejte kontaktovat.

Účast veřejnosti je bez registrace, doporučujeme klidné odpolední hodiny.

Účast na akci je pro všechny ZDARMA, včetně večerních přednášek.

Podrobnosti k programu budeme postupně zveřejňovat zde na webu, ale hlavně na našich sociálních sítích.

Váš tým Mapy kolem nás

Symbolický obrázek z malovámí Země malého čaroděje. Práce klenta Jedličkova ústavu.

 

Ptejte se nás, sdílejte naše akce, komunikujte
prostřednictvím naší Facebookové stránky,
a od letoška také na našem Instagramu.  Děkujeme!

 

 

  Program 2023

Postupně představíme novinky letošního programu akce. Tak třeba Technická univezita Liberec, katedra geografie, připravila hru:

Daleko na moři byl objeven ostrov, který není v žádných mapách a staré kroniky o něm mlčí. K jeho břehům se vydávají první průzkumné výpravy a snaží se zjistit, co se na ostrově ukrývá. Dokážeš jej zmapovat jako první?

 

Osvědčený tým Michal a Tom připravili únikovku Cesta na Měsíc. Vyřešíte tajemstní měsíčního monolitu?

 

Zajímá vás, kam někteří naši ptáci v zimě mizí a proč? Anebo tohle všechno dávno víte a chtěli byste se dozvědět něco o migraci motýlů? A tušíte vůbec, že migrují i netopýři? Přijďte se podívat ke stolečku Severočeského muzea a dozvíte se toho mnohem víc!

Určitě jste už o 3D tisku slyšeli, ale viděli jste už na vlastní oči takovou 3D tiskárnu pracovat? Přijďte se podívat na tým 3D Johny, který za vámi přijede ze Šumperka, a kde vám všechno ukážou a vysvětlí. Zajímá vás, jak by mohla vypadat vaše malá 3D kopie? Můžete si vyzkoušet 3D skenování a vytvoření digitálního modelu, který je základem pro budoucí 3D tisk.

  

  Programujeme Ylands 2022

Ylands EDU je výukový nástroj vytvořený na základě populární počítačové hry od Bohemia Interactive. Jeho jednotlivé lekce používající vizuální skriptování a živou vizualizaci pomáhají studentům učit se zábavnou a funkční formou bez zbytečných rozptýlení.
Více na https://edu.ylands.com/

Programovat Ylands je zábava!!!

  

Vyzkoušeli jste únikovku?

Ne? Tak to je škoda! Každý rok ji připravujeme na jiné téma a pokaždé sklidí velký úspěch. Letošní téma je ještě obestřeno tajemnstvím, ale můžeme vzpomínat. V loňském roce to byla Odysseova dobrodružství. V roce 2019 na téma vesmíru a přistání prvního člověka na Měsíci. Tušíte proč?

 Hra Cesta časem je připravena! 

Užijte si výsledků malování žáků a studentů z posledního ročníhu akce Mapy kolem nás na téma Cesta časem. Nenáročná hra představí 2 z 11 namalovaných časových etap. Projdete se krásným (i krutým) obdobím antiky - obdobím rozvoje vzdělanosti, kdy vznikalo písmo, byly vytvořené krásné chrámy a krásné sochy. Připomenete si dobu páry, kdy silnice a železnice začaly brázdit první auta a vlaky a na obloze se vznášely balóny a vzducholodě.
Vše ke hře najdete zde:  https://atlas.kraj-lbc.cz/cesta-casem

 

  Akci s námi připravují

 

 


 

  

... a další:

ZOO Liberec

Gymnázium Jeronýmova, Liberec

Technická univerzita Liberec, FP, katedra geografie

Mapy.cz

Planetárium Praha

Bohemia Interactive Praha

Mabilní planetárium N18

 

Postupně Vám všechny představíme na našem FB https://www.facebook.com/mapykolemnas/

 

Prezentace 2023