Pojmy
- Národní park - velkoplošné chráněné území vyhlášené k ochraně přírodních hodnot evropského významu. Hlavním posláním je ochrana přírody, kterému by měly být ostatní zájmy podřízeny.
- Chráněná krajinná oblast - velkoplošné chráněné území, jehož posláním je ochrana harmonické krajiny s vyváženým vztahem mezi přírodním prostředím a lidskou společností. Cílem ochrany přírody je zachování přírodních a kulturních hodnot území při umožnění ekonomického rozvoje.
- Národní přírodní rezervace - menší území mimořádných přírodních hodnot, kde jsou na přirozený reliéf vázány ekosystémy významné a jedinečné v národním či mezinárodním měřítku.
- Národní přírodní památka - přírodní útvar menší rozlohy, zejména geologický útvar, naleziště nerostů nebo vzácných či ohrožených druhů s národním nebo mezinárodním významem.
- Přírodní rezervace - menší území soustředěných přírodních hodnot se zastoupením ekosystémů typických a významných pro příslušnou geografickou oblast.
- Přírodní památka - přírodní útvar menší rozlohy, zejména geologický či geomorfologický útvar, naleziště vzácných nerostů nebo ohrožených druhů s regionálním významem.
- Přírodní park - území s významnými hodnotami krajinného rázu, jeho ochrana je zaměřena na zachování těchto hodnot při současném ekonomickém rozvoji.
Příroda a krajina
Liberecký kraj vyniká velkou rozmanitostí přírodních podmínek. Přírodní cennost a zachovalost území dokládá také vysoký podíl chráněných území, která zabírají přibližně jednu třetinu rozlohy kraje. Z toho podstatná část připadá na velkoplošná chráněná území – Krkonošský národní park a chráněné krajinné oblasti.
Do konce roku 2015 bylo na území kraje vyhlášeno 125 maloplošných chráněných území regionálního, celostátního a často i evropského významu.
Zvláště chráněná území pokrývají přibližně 31% území kraje.
Nejvíce se o to zasluhuje 5 chráněných krajinných oblastí a 1 národní park